Opublikowany przez: monika.g 2018-07-31 23:17:36
Autor zdjęcia/źródło: przebarwienia na twarzy @ pressfoto / Freepik
Przebarwienia na twarzy to głównie problem kobiet, chociaż u mężczyzn też się zdarzają, zwłaszcza te po trądziku. Przebarwienia powstają na skutek nierównomiernego rozkładania się barwnika skóry (melaniny), który w większej ilości gromadzi się na danym obszarze tworząc nieestetyczne plamy. W zależności od przyczyny i wielkości tych zmian istnieją różne sposoby na pozbycie się ich.
Przebarwienia trzeba rozjaśnić, aby stały się mniej widoczne. Pomocne będą tu naturalne składniki takie jak ogórek, cytryna, pietruszka, porzeczki. Zawierają one dużą dawkę witaminy C, która skutecznie rozjaśnia plamy na cerze przywracając prawidłową melanizację w komórkach skóry. Możesz robić sobie domowe maseczki i peelingi z zastosowaniem tych warzyw i owoców lub kupić gotowe kosmetyki z naturalnymi wyciągami.
3 domowe kosmetyki rozjaśniające:
Rozświetlający peeling – do łyżeczki sody oczyszczonej dodaj kilka kropli wody i wmasuj w skórę twarzy. Pozostaw na kilka minut, a następnie zmyj.
Naturalny tonik - świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub sok z ogórka zastosuj jako naturalny tonik. Przecieraj nim twarz rano i wieczorem.
Maseczka z ogórka - plasterki ogórka nałóż na twarz i pozostaw na 20 minut.
Warto też sięgnąć po dostępne w aptekach kremy i peelingi zawierające silnie rozjaśniające kwasy np. kwas kojowy, ferulowy, glikolowy, azelainowy, kwas witaminy A oraz kwasy owocowe.
Jeśli domowe sposoby nie skutkują przebarwienia na twarzy pomoże usunąć dermatolog lub kosmetyczka. Profesjonalne zabiegi w salonie kosmetycznym polegają przeważnie na złuszczaniu skóry, a następnie zastosowaniu maski rozjaśniającej. Czasem potrzebne jest jednak zastosowanie silniejszych środków takich jak laser czy zamrażanie. Zwykle konieczna jest seria takich zabiegów. Dermatolog natomiast zajmie się bardziej uporczywymi przebarwieniami, których przyczyn należy szukać wewnątrz organizmu, np. jeśli są spowodowane nieprawidłową gospodarką hormonalną lub zaburzeniami metabolizmu. Zabiegi rozjaśniające najlepsze efekty dają stosowane na wiosnę, gdy promieniowanie słoneczne jest najsłabsze a temperatura powietrza jest dość stabilna.
Jeśli chcesz uniknąć przebarwień na twarzy lub utrzymać efekt ich rozjaśniania chroń się przed słońcem. W każdą pogodę i o każdej porze roku stosuj kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Skóra po zabiegach rozjaśniania jest zwykle bardziej wrażliwa na promieniowanie, przez co już odrobina słońca może zniweczyć cały efekt wybielania.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2018.08.01 18:13
Ja też takie miałam takie plamy na twarzy.. wydaje mi się że po ciąży długo się utrzymywały ale w końcu znikły.. chyba hormony miały swój wpływ
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.